Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Türkiye’ye Karayolu Seyahatlerinde Yaşadığı Sorunlar Meclis Gündeminde

28.08.2022

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye karayolu ile seyahatlerinde yaşadıkları güvenlik sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülent Tezcan’ın soru önergesi şu şekilde:

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’ye seyahatlerinde uçak bilet fiyatlarındaki artış sebebiyle genellikle karayolunu tercih etmektedir.

Vatandaşlarımız yol boyunca rüşvet, hırsızlık ve uzun kuyruklar gibi çeşitli problemlerle karşılaşmaktadır. Bu durum vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Bunun son örneği yurt dışında yaşayan ve ülkemize seyahat etmekte olan vatandaşımızın aracının Bulgaristan sınırında çalınmasıdır. Basına da yansıyan haber “Uzun süren kontrollerin ardından geçiş için onay alan çift Sofya’da ihtiyaç ve kahve molası vermek için büyük bir benzin istasyonunda mola verdi. Yaklaşık 15 dakika süren kahve ve ihtiyaç molasının ardından çift, benzin istasyonundan çıktıklarında arabalarının yerinde olmadığını fark etti. Bulgar polisi o bölgede çok fazla hırsızlık olduğunu ve arabaların parçalanarak satılmış olabileceğini belirtti. Arabaları çalınarak tatilleri zehir olan çift, Sofya’dan Türkiye’ye uçak ile gitmek zorunda kaldı.” şeklinde yayınlanmıştır.

Bu bağlamda,

1-Yurt dışında yaşayan ve ülkemize karayolu ile seyahat eden vatandaşlarımız için yol güvenliğinin sağlanmasına yönelik yapılan bir çalışma var mıdır?

2-Yurt dışı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan bu gibi olayların engellenmesine yönelik diplomatik girişimlerde bulunulmuş mudur?

3- Bu tür olayların yaşanmaması için alınan tedbirler nelerdir?